قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

سئو چیست ؟

سئو (SEO) و یا بهینه سازی سایت مخفف Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی برای موتورهای جستجو می باشد. در ابتدا نیاز به سئو ، زمانی مطرح شد که مارکتینگ به صورت اینترنتی صورت گرفت و بسیاری از فضای وب شروع به کسب درآمد کردند. پس از شایع شدن موتورهای جستجو ، همه به دنبال این بودند که وب سایت خود را در صفحات نخست موتورهای جستجو بالاخص گوگل به نمایش درآورند. این رقابت ها و کشمکش های میان رقبای مختلف سبب شد که دانش سئو روز به روز پیچیده تر شده و امروزه به جرئت می توان گفت که سئو، شکل بسیار پیچیده ای به خود گرفته است.

منظور از موتور جستجو در تعریف بالا نیز ، بیش تر موتور جستجوی گوگل است. فرض کلی بر این است که اگر در گوگل بتوانید رتبه خوبی کسب کنید ، به احتمال زیاد در سایر موتورهای جستجو مثل بینگ و یاهو نیز رتبه خوبی خواهید داشت. جالب است بدانید که با مطالعه الگوریتم ها ، در می یابید که انجام سئو برای بینگ یا یاهو کاری به شدت آسان تر از گوگل می باشد. در میان موتورهای جستجو ، گوگل الگوریتم بسیار پیچیده ای داشته و این پیچیدگی روز به روز بیش تر می شود.

گوگل درباره سئو چه نظری دارد ؟

با مطالعه گوگل و متون مختلف به کار برده در آن ، پی می بریم که گوگل سئو را به رسمیت می شناسد ، چرا که مثلا در بخش بک لینک های مخرب ، متن مکتوب گوگل بدین شرح است :

2016-08-01_14-48-21

لینک مقاله اصلی در سایت گوگل

با این حال نظر گوگل به شدت بر محتوای خوب و مفید است . گوگل توصیه می کند که به جای این که دنبال تکنیک های سئو برویم ، بیش تر بر محتوای خوب و مفید که به درد کاربر می خورد تمرکز کنیم.

انواع سئو چیست ؟

سئوکاران ، سئو را به دو دسته تقسیم می کنند : کلاه سفید و کلاه سیاه

سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

در سئو کلاه سفید ، سئو کار واقعا تلاش می کند که وب سایت را ارتقا ببخشد و به هر صورت ، وب سایت را برای کاربر مطلوب تر نماید ( مثل ایجاد شبکه های اجتماعی فیس بوک و توئیتر برای وب سایت ). در مقابل در سئو کلاه سیاه ، سئوکار سعی می کند که به وسیله ترفندهای هک و غیره ، به نحوی نتایج گوگل را دستکاری نماید. این تکنیک های سئو ، بعضا موفق می گردند. با این حال گوگل هر روز این تکنیک ها را شناسایی کرده و در صدد جلوگیری از ادامه آن ها بر می آید . برای همین بیش تر توصیه می شود که سئو به صورت کلاه سفید انجام شود . چرا که سئو کلاه سیاه اگر امروز برملا نشود ، در آینده ای نزدیک بالاخره فاش خواهد شد.

آیا نظر گوگل درست است ؟

تا کنون هیچ سئوکاری نتوانسته است نظر گوگل را منکر شود . شما اگر صاحب یک وب سایت باشید ، اگر محتوای اورجینال ( از سایر سایت ها کپی نشده باشد.) و البته مفید برای کاربران منتشر نمایید، قطعا این روند تاثیر مثبتی بر رتبه بندی شما خواهد داشت. اما شواهد مختلفی نشان می دهد که اگرچه محتوای خوب و سودمند مفید است اما کافی نیست و شما می بایست به یک متخصص سئو مراجعه نمایید.

چرا به متخصص سئو نیاز داریم ؟

امروزه سئو امر بسیار پیچیده ای گشته است. الگوریتم های گوگل روز به روز در حال تغییر هستند و سئو کار می بایست در جریان همه این تغییرات بوده و سایت شما را مطابق با آن تغییر دهد.

به علاوه ، اگر در گوگل و فضای وب سایت های مختلف چرخی بزنید ، خواهید دید که سایت های مختلفی هستند که محتواهایی بسیار عالی و اورجینال داشته و علاوه بر آن چندین سال سابقه دارند. اما تا کنون نتوانسته اند به صفحات نخست گوگل دست یابند.

سئو و بهینه سازی سایت

سئو و بهینه سازی سایت

نکته ی دیگری که جای دارد حتما از آن یاد کنیم ، حملات رقبا به سایت است. خود بنده بارها شاهد حملات مختلفی به وب سایت های برتر در نتایج جستجو بوده ام. در عرصه وب، از این حملات به وب سایت ها ، تحت عنوان سئو منفی یاد می کنند. سئو منفی که گوگل درباره آن توضیح شفافی ارائه نداده ، اما می تواند سایت را به کلی دگرگون نماید. ( مخصوصا سایت های نوپا را) . لذا اگر در نتایج جستجو هرگز نمی توانید نتیجه خوبی کسب کنید ، احتمال دارد که کار رقبا باشد.

لذا با توجه به توضیحات بالا ، در می یابیم که خدمات سئو کاملا حرفه ای و تخصصی بوده و دانش فنی خود را نیاز دارد.

برای آموزش سئو چه باید کرد ؟

متاسفانه آموزش سئو هیچ منبع کاملی ندارد و تنها متکی بر تجربه است . تجربه بزرگ ترین و قوی ترین منبع برای آموزش سئو است . با توجه به این که تجربیات به سختی حاصل می گردند ، کم تر کسی حاضر به انتقال آن هاست . با این حال بنده بخشی از تجربیات خود را در بخش مقالات سایت سون بک لینک ، به اشتراک گذاشته ام.

آیا سئو واقعا مفید است ؟

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید ، اشخاص مختلفی درآمدهای ماهیانه چند ده میلیونی و ده ها برابر هزینه طراحی سایت و سئو دارند. با این حال استراتژی شما برای سئو بایستی درست باشد ، یعنی شما باید بدانید که قرار است چه کاری انجام دهید و این که سئو برای فلان کلمه ، آیا درآمدزا خواهد بود یا خیر.

خدمات سئو

خدمات سئو

برخی از شرکت ها ، امروزه تنها به کمک سئو توانسته اند روی پای خود بایستند ، چرا که بازار روز به روز به سمت و سوی تجارت الکترونیک پیش رفته و روش های سنتی بازاریابی مانند چاپ آگهی در روزنامه تقریبا منسوخ شده اند.

هزینه سئو چقدر است ؟

در پاسخ به این سوال بایستی بگوییم که بسته به پروژه کاملا متفاوت است. اولا ما در گام اول ، این برآورد را می کنیم که صنعت شما تا چه حد در اینترنت و فضای مجازی وارد شده است. اگر شما جزء اولین کسانی هستید که می خواهید کار را به محیط اینترنت گسترش دهید ، احتمال موفقیتتان بسیار بالا خواهد بود.

نکته دیگری که در مورد سئو باید بدانید ، رقبای شما هستند . معمولا انجام خدمات سئو هنگامی که شما رقبای قدرتمندی دارید ، به مراتب مشکل تر خواهد بود. با این حال ، اگر قصد رسیدن به آن ها را دارید، می بایست زمان و هزینه بیش تری را صرف نمایید.

منبع : سایت طرح