«ایران استوار، 44 سال افتخار» | کدام اسلحه‌های کمری در کشور تولید می‌شود؟


سایت طرحسیاسی «ایران استوار، 44 سال افتخار» | کدام اسلحه‌های کمری در کشور تولید می‌شود؟
0 Comments

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران توانسته‌اند از ابتدای پیروزی انقلاب به ویژه پس از دفاع مقدس دستاوردهای مختلفی را در حوزه تجهیزات و تسلیحات داشته باشند.

«ایران استوار، 44 سال افتخار» | کدام اسلحه‌های کمری در کشور تولید می‌شود؟

گروه سیاسی سایت طرح: صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم‌ترین طراحان و سازندگان تجهیزات و تسلیحات نظامی هستند. صنایع دفاعی ایران اسلامی، شرکت‌ها و بخش‌های دانش‌بنیان هستند که آغاز فعالیت آن‌ها به دوران ابتدایی دفاع مقدس باز می‌گردد؛ هنگامی که ایران تحت تحریم‌های تسلیحاتی قرار داشت و اگر صنایع دانش‌بنیان نظامی را پایه‌گذاری نکرده بود شاید سرنوشت دفاع مقدس به شکل دیگری رقم خورده بود.  صنایع دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز توانسته انواع تجهیزات و تسلیحات مورد نیاز را طراحی کرده و بسازد.  گروه سیاسی سایت طرح قصد دارد به مناسبت فرارسیدن 44مین دهه فجر انقلاب اسلامی مروری بر تجهیزات و تسلیحات بومی و ساخت داخل در حوزه‌های مختلف داشته باشد. سومین گزارش از این مجموعه به بررسی توان طراحی و تولید اسلحه‌های کمری توسط صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.  

  اسلحه‌های کمری؛ سلاح کلیدی فرماندهان نظامی اسلحه‌های کمری جزو سلاح‌های موردنیاز همه افسران، فرماندهان و نیروهای ویژه در نیروهای مسلح است و آنچه در این میان اهمیت دارد بومی بودن آن‌ها است. بومی بودن از این جهت اهمیت دارد که دشمنان متوجه اسرار طراحی و ساخت آن نشوند چراکه حفظ این اسرار جزو بایدهای نظامی‌گری است. نیروهای مسلح تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از اسلحه‌های کمری آمریکایی مانند برونینگ استفاده می‌کردند و نیاز نیروهای مسلح از این طریق تامین می‌شد. با پیروزی انقلاب اسلامی شرایط تغییر کرد و ایران توسط کشورهایی که روزی هم‌پیمان آن بود تحت تحریم قرار گرفت.  رویدادهای ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و تحرکات ضد انقلاب در برخی نقاط همچون کردستان، ترکمن صحرا و آذربایجان شرقی نیز اوضاع کشور را ملتهب ساخته بود. پس از پایان یافتن این الهتابات، رژیم بعثی عراق به کشورمان حمله و کشور را درگیر یک نبرد هشت ساله کرد. همه این رویدادها باعث شد تا فرصتی برای طراحی و ساخت تسلیحات جدید برای نیروهای مسلح فراهم نشود و همه توان فنی نیروهای مسلح و کشور صرف بازسازی و بروز نگه‌داشتن تسلیحات و تجهیزات فنی شود. پایان دفاع مقدس فرصتی بود تا نیروهای مسلح نفس‌تازه کنند و وارد عرصه طراحی و ساخت انواع تسلیحات و تجهیزات همچون اسلحه‌های کمری شوند. در این راستا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از سال 1369 وارد چرخه تولید اسلحه‌های بومی کمری شده است.    

  کدام اسلحه‌های کمری در ایران تولید می‌شوند؟ صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته توانسته‌اند سه نوع سلاح کمری را طراحی کرده و تولید کنند. این اسلحه‌ها زُعاف، کاوه 17 و رعد نام دارند که تماماً در داخل طراحی و تولید شده است.  

  سلاح کمری زُعاف سازمان صنایع دفاع سال ۱۳۶۹ در نخستین تجربه خود در ساخت سلاح کمری توانست سلاح کمری ۹ میلی‌متری زُعاف را طراحی و تولید کند. سلاح کمری زُعاف از فشنگ‌های ۹×۱۹ میلی‌متری بهره می‌برد و از نمونه‌های نیمه اتوماتیک به شمار می‌رود.  


دیدگاهتان را بنویسید