سیر جمعیتی استان یزد نزولی است/افزایش میانگین سن ازدواج در یزد


سایت طرحاستانها سیر جمعیتی استان یزد نزولی است/افزایش میانگین سن ازدواج در یزد
0 Comments

مدیرکل ثبت احوال یزد با بیان این‌که میانگین سن ازدواج در این استان افزایش یافته است، گفت: سیر جمعیتی در استان یزد نزولی است.

سیر جمعیتی استان یزد نزولی است/افزایش میانگین سن ازدواج در یزد

به گزارش سایت طرح از یزد، محمدعلی مکرمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با بیان این‌که سازمان ثبت احوال در حال پیشروی به سمت الکترونیکی شدن است، اظهار کرد: بنا داریم در سال جاری اطلاعات ولادت و فوت را به صورت الکترونیکی دریافت می شود.

وی افزود: برای اولین بار در سال ۱۴۰۰ نرخ باروری توسط سازمان ثبت احوال اعلام رسمی شده است، افزود: ثبت و ارائه داده های جمعیتی کشور به اداره ثبت احوال واگذار شده و بروزرسانی خواهد شد.

مدیرکل ثبت احوال استان یزد با بیان این‌که افراد فاقد هویت ملی باید تعیین و تکلیف شوند، گفت: تاکنون برای ۵۲۰ مورد در استان یزد شناسایی شده که بنا داریم تا پایان امسال برای آنها کارت هویت ملی صادر شود.

مکرمی ایجاد شناسه مادران برای افراد بالای سه فرزند از جمله خدمات اداره ثبت احوال در استان یزد و کشور است، تصریح کرد: در این شناسه مشخص می شود که مادر مشمول قانون جوانی جمعیت می‌شود یا خیر.

مدیرکل ثبت احوال یزد با بیان این‌که وضعیت جمعیت در این استان سیر نزولی دارد و ازدواج هم کاهش پیدا کرده است، گفت: آمار طلاق در استان یزد نسبت به دو سال گذشته ثابت مانده است.

مکرمی از افزایش میانگین سن ازدواج در استان یزد خبر داد و خاطرنشان کرد: میانگین سن ازدواج در آقایان ۲۹ سال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن دو و چهار دهم درصد افزایش داشته و در خانم‌ها هم میانگین سن ازدواج ۲۴ و نیم است که نسبت به سال ۱۴۰۰ به میزان سه سال افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: میانگین سن طلاق در آقایان تقریبا ۳۸ سال و در میان خانم‌ها میانگین سن طلاق ۳۳ سال است و در سال گذشته هر روز شش طلاق در استان یزد ثبت شده است.

وی در ارتباط با تولد‌های سال گذشته استان یزد با اشاره به اینکه ولادت‌های استان در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ حدود ۵ درصد کاهش داشته گفت: ۱۷ هزار و ۵۵۳ مورد تولد در استان یزد سال گذشته به ثبت رسیده که ۵۱ درصد آنها پسر و ۴۹ درصد دختر بوده‌اند.

مکرمی با بیان این‌که بیش از ۹۷ درصد ولادت‌های استان در مهلت قانونی ۱۵ روزه ثبت شده عنوان کرد: میانگین سن مادران در ولادت‌های ثبت شده ۲۹ و ۶ دهم است که نسبت به میانگین مشابه سال گذشته هشت دهم درصد افزایش داشته است.

مدیرکل ثبت احوال استان یزد در ارتباط با نام‌های انتخاب شده در استان یزد خاطرنشان کرد: درمیان پسران امیرعلی، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل و در دختران فاطمه، زهرا، زینب، حلما، رستا بالاترین اسامی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی تصریح کرد: تا پایان سال ۱۳۹۹ هر شخصی درخواست کارت هوشمند داده صادر شده و در حال حاضر ۲۲ هزار کارت در ادارات ثبت احوال و دفاتر پیشخوان داریم که هنوز متقاضیان مراجعه‌ای برای دریافت آن نکرده‌اند.

مکرمی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ در استان یزد ۵۹ هزار شناسنامه جدید صادر شده و علاوه بر این ۴۳ هزار درخواست کارت هوشمند هم ثبت شده و ۸۷ هزار مورد کارت هوشمند هم به شهروندان تحویل شده که نسبت به سال قبل از آن افزایش تقریبا سه برابری داشته است.

مدیرکل ثبت احوال استان یزد با بیان این‌که برای نخستین بار نرخ باروری در کشور توسط سازمان ثبت احوال در کشور اعلام شد گفت: کشور در حال حرکت به سمتی است که آمارها بر اساس اطلاعات ثبتی اعلام می‌شود و برآوردها کنار گذاشته می‌شود.

پایان پیام/الف


دیدگاهتان را بنویسید