معاون وزیر بهداشت: اقدامات ارزشمند نظام سلامت گیلان جهادی تبیین شود


سایت طرحاستانها معاون وزیر بهداشت: اقدامات ارزشمند نظام سلامت گیلان جهادی تبیین شود
0 Comments

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اقدامات مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان را بیانگر یک کار کارگروهی جهادی دانست و گفت: باید اقدامات ارزشمند نظام سلامت در گیلان را جهادی تبیین کرد.

معاون وزیر بهداشت: اقدامات ارزشمند نظام سلامت گیلان جهادی تبیین شود

به گزارش سایت طرح از رشت، بهروز رحیمی معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شامگاه سه شنبه در نشست مشترک با هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجلاس حوزه ریاست با تقدیر از تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد: جنس کار مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان تلاش توأمان با آرامش است و عملکردها نشان می‌دهد مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان اهل کار و تلاش گروهی و البته جهادی هستند. وی از عزم وزارت بهداشت در رفع کمبودها و کاستی‌ها در نظام سلامت مناطق کم برخوردار خبر داد و افزود: اقدامات قابل‌ ملاحظه‌ای در جهت توسعه خدمات سلامت‌محور گیلان صورت گرفته که لازم است با جهاد تبیین در راستای امیدافزایی، اقدام شود. معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر ضرورت رفتار کریمانه با منابع انسانی تأکید کرد و گفت: منابع انسانی سرمایه‌های انسانی در هر مجموعه هستند و دانشگاه تا حد ممکن باید خدمات رفاهی و پشتیبانی از منابع انسانی را در دستور کار خود قرار دهد. محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به عقب‌ماندگی‌های نظام سلامت اظهار کرد: گیلان سالمندترین استان در کشور و درعین‌ حال با پایین‌ترین نرخ زادآوری در کشور قرار دارد. وی با اشاره به دیگر کمبودهای زیرساختی و پشتیبانی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: کمبود فضای فیزیکی و منابع مالی موردنیاز از عمده چالش‌هایی است که خادمان مردم را در نظام سلامت استان رنج می‌دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به حجم بالای اشتغال نیروهای شرکتی و استیجاری در عرصه‌های بهداشتی و درمانی استان، گفت: ماهانه فقط ۴۰ میلیارد تومان صرف حقوق و مزایای این نیروهای می‌شود که این مسئله موجب ناترازی در منابع و انباشت هزینه‌ها می‌شود. آشوبی با اشاره به تکلیف شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی برافزایش ۲۰ درصدی پذیرش دانشجویان علوم پزشکی بیان کرد: ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در گیلان سالانه ۲۰ درصد افزایش می‌یابد اما ظرفیت آموزشی و رفاهی در استان تقریباً ثابت است.

وی فقدان بیمارستان جنرال را یکی از عمده مطالبات مردم استان گیلان برشمرد و گفت: گیلان تنها استانی است که بیمارستان جنرال ندارد و این موضع موجب تشدید هزینه‌های سلامت در استان گیلان می‌شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به دو ابر پروژه مشترک با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا سپاه افزود: منابع اعتباری بخشی از این پروژه‌ها تأمین شده و مابقی آن باید با توجه ویژه وزارت متبوع تأمین و به طرح‌ها تزریق شود. آشوبی با بیان اینکه علیرغم افزایش هزینه‌ها و پروژه‌های در دست احداث وضعیت مالی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در کشور نامطلوب نیست، گفت: این دانشگاه در بین ۶۳ دانشگاه کشور ازنظر پرداخت بدهی‌ها و معوقات در رتبه ۱۲ قرار دارد. وی با اشاره به بهره‌گیری دانشگاه علوم پزشکی گیلان از قانون مولدسازی بیان کرد: ۱۶ ملک در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای مولدسازی شناسایی‌شده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از انعقاد ۴۶ قرارداد عمرانی از دی‌ماه سال گذشته تاکنون خبر داد و افزود: در صورت تأمین اعتبار از منابع ملی بخش قابل‌توجهی از این طرح‌ها افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسند. آشوبی همچنین با اشاره به توسعه تجهیزات پزشکی در گیلان طی حدود یک سال اخیر تصریح کرد: خوشبختانه یک دستگاه CT آنژیو در حشمت، سه دستگاه MRI در رازی، بیمارستان پیروز لاهیجان و نورانی تالش، یک دستگاه پت اسکن در رازی، OCT و رتکم در بیمارستان امیرالمؤمنین و ده ها دستگاه و تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای دیگر به زیرساخت‌های درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ملحق شده است. وی پروژه اورژانس جدید بیمارستان امام خمینی (ره) و پروژه کلینیک ویژه شهرستان صومعه‌سرا، بال جدید بیمارستان شهید بهشتی بندرانزلی، کلینیک ویژه شهرستان لنگرود، کلینیک ویژه شهرستان آستارا، بخش آنکولوژی مرکز آموزشی درمانی رازی، بخش اطفال و نوزادان بیمارستان شهید نورانی تالش، کلینیک ویژه شهرستان رودبار و کلینیک ویژه شهرستان لاهیجان را ازجمله پروژه‌های جدیدالاحداث دانشگاه نام برد که در مرحله تأمین تجهیزات پزشکی نهایی جهت بهره‌برداری قرار دارند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعتلای نظام آموزشی را یکی از اولویت‌های راهبردی نظام سلامت استان برشمرد و گفت: برگزاری موفق سمپوزیوم کشوری و تخصصی ارتقا آموزش علوم پزشکی و کاربرد فناوری مصورسازی، برگزاری همایش سه‌روزه اورژانس‌های جراحی، تروما و نقش پاراکلینیک با همکاری سازمان نظام پزشکی کشور و همچنین برگزاری کنگره دو روزه میان‌دوره‌ای انجمن جراحان عروق ایران به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ازجمله این برنامه‌ها بوده است. آشوبی یکی از شعارهای محوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان را توسعه مشارکت برشمرد و افزود: در راستای توسعه مشارکت و تقویت اعتماد و امید در نظام سلامت گیلان، یک ملک توسط خیر بنام دکتر پیروز به ارزش ۴۰۰ میلیارد و اخیراً نیز یک ملک توسط بانوی تفرشی با ارزش حداقل ۱۲ میلیارد تومان وقف دانشگاه علوم پزشکی گیلان شده که همچنان این اقدامات ادامه دارد. پایان پیام/۸۴۰۰۸


دیدگاهتان را بنویسید