کلاهبرداری از خانواده‌های بچه‌دار با طعم خارجی


سایت طرحاستانها کلاهبرداری از خانواده‌های بچه‌دار با طعم خارجی
0 Comments

تب اعزام دانش‌آموزان و دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور داغ است و در این میان سودجویان و کلاهبرداران هم به‌دنبال آن هستند تا از این نمد برای خود کلاهی بسازند آن هم با گذاشتن کلاه بر سر خانواده‌ها و خالی کردن جیب‌شان.

کلاهبرداری از خانواده‌های بچه‌دار با طعم خارجی

سایت طرح – کرمان؛ مهسا حقانیت: در حالی این روزها خانواده‌های زیادی به‌دنبال اعزام بچه‌های خود به خارج کشور هستند تا تحصیلات‌شان را در رشته‌ای که دوست دارند در محیطی خارج از ایران ادامه دهند که کلاهبرداران و سودجویان هم از این فرصت استفاده می‌کنند تا جیب خانواده‌ها را خالی کنند و کلاه گشادی را بر سرشان بگذارند. فرستادن بچه‌ها به خارج از کشور همیشه در خانواده‌ها و به‌ویژه خانواده‌های پولدار در ایران مرسوم بوده است، در گذشته که هنوز دانشگاه‌ها در کشور ما پا نگرفته بودند، مردم، بچه‌های‌شان را به خارج از کشور می‌فرستادند تا درس بخوانند و بسیاری از آنها دوباره به کشور برمی‌گشتند. حالا اما هرچند دانشگاه‌ها در ایران رشد چشمگیری دارد، اما باز هم خانواده‌ها به دلایل مختلف ازجمله تحصیل فرزندان‌شان در رشته‌هایی مانند پزشکی و دندان‌پزشکی بچه‌ها را راهی خارج کشور می‌کنند. در سال‌های اخیر هم به دلایل مختلف تب اعزام دانش‌آموزان و دانشجویان به خارج از کشور حسابی داغ است و در این میان افراد سودجو هم تمام تلاش خود را می‌کنند تا جیب مردم را خالی کنند و کلاه‌شان را بردارند. بر روی در و دیوار و تابلوهای تبلیغاتی در شهرها و فضای مجازی پُر است از تبلیغات مربوط به اعزام دانش‌آموز و دانشجو به خارج از کشور، از تبلیغات مجازی که بگذریم، اما نکته قابل تامل این است که در بین همین موسساتی که در سطح شهرها تبلیغ می‌کنند هم مراکز بدون مجوز هستند و به قصد کلاهبرداری وارد این کار شده‌اند.

وعده‌های اغواکننده برای خروج دانشجویان از کشور توسط موسسات غیرمجاز! آن‌طور که دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان می‌گوید: بر اساس دستور تلفنی به کارکنان پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان کرمان از محل یک دفتر مشاوره تحصیلی بازرسی به‌عمل آمد و تعدادی مدارک و مستندات در خصوص تبلیغ و ترغیب خروج دانشجویان از کشور و تعدادی بروشور تبلیغاتی مربوط به موسسه کشف شد. مهدی بخشی ادامه می‌دهد: از مدیر موسسه درخواست ارائه مجوزهای قانونی فعالیت در زمینه تبلیغات و اعزام دانشجو به خارج از کشور صورت گرفت که با توجه به مدارک ارائه شده، مشخص شد، مجوز قانونی فعالیت را نداشته و به بهانه ثبت یک شرکت صرفا کاغذی به نام موسسه غیرتجاری در اداره ثبت شرکت‌ها شروع به کار کرده است که مدیرمسؤول موسسه طبق قانون مجازات می‌شود. وی تصریح می‌کند: برخی موسسات اعزام دانشجو با درج آگهی اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند و پول آنها را می‌گیرند در حالی که توانایی انجام این کار را ندارند و یا بدون مجوز به چنین اقدامی دست زده‌اند و با وعده‌های اغواکننده اقدام به فریب افراد ساده‌لوح می‌کنند که این امر از مصادیق کلاهبرداری است و مدیرمسؤول موسسه غیرقانونی طبق قانون مجازات اسلامی تحت عنوان کلاهبرداری مجازات می‌شود.

موسسات غیرمجاز را به دادستانی‌ها معرفی کنید دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان می‌گوید: باید شاکی خصوصی و یا وزارت علوم و پلیس اطلاعات در زمینه شناسایی و برخورد با کلاهبردارن اعزام دانشجو به خار از کشور با مدعی‌العموم همکاری کنند و چنانچه موردی را مشاهده کردند سریعا به دادستانی اعلام کنند تا ما در اسرع وقت برخورد کنیم و این افراد نتوانند به خانواده‌ها ضرر برسانند. افزایش موسسات فاقد مجوز اعزام دانشجو به خارج بخشی با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان با هدف تحصیل رشته‌های برتر و در محیط‌های بین‌المللی و سایر اهدافی که مدنظرشان است به سراغ موسسات اعزام دانشجو می‌روند، عنوان می‌کند: با توجه به وجود سودجویان، شاهد این هستیم که فعالیت موسسات فاقد مجوز در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور رو به افزایش است. وی متذکر می‌شود: مردم نباید به موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور حتی موسساتی که تابلوهایی را بر فراز موسسه‌شان نصب کرده‌اند یا در فضای مجازی فعالیت می کنند، اعتماد کنند، زیرا برخی از این موسسات غیرمجاز هستند. مدعی‌العموم در کرمان می‌گوید: قبل از نصب بنر و تبلیغات این موسسات در سطح شهر باید مجوز فعالیت آنها به تایید برسد و شهرداری نیز باید در این زمینه دقت بیشتری داشته باشد. بخشی به والدین هم توصیه می‌کند برای اعزام فرزندان خود به خارج از کشور دقت کنند و از موسسات دارای مجوز اطلاعات مورد نیاز را بگیرند. وی در پایان سخنان خود از وزارت علوم و پلیس اطلاعات درخواست می‌کند بیش از گذشته مراکز اعزام دانشجو و دانش‌آموز به خارج از کشور را پایش کنند و موارد تخلف را به دادستانی اعلام کنند تا نسبت به برخورد با این مراکز و پلمب آنها اقدام لازم صورت گیرد.

لطفا پرس‌و‌جوی بیشتری کنید به‌نظر می‌رسد با توجه به تبلیغات پر زرق و برقی که موسسات اعزام دانش‌آموز و دانشجو با خارج از کشور دارند و افزایش کلاهبرداری‌ها در این زمینه، خانواده‌ها باید بدون توجه به این تبلیغات قبل از آنکه پای‌شان به این موسسات باز شود با تحقیق و پرس‌و‌جوی بیشتر نسبت به مجاز بودن موسسه مورد نظرشان اطمینان کسب کنند تا از وارد شدن ضربه مالی و روحی به خود و فرزندشان پیشگیری کنند. پایان پیام/۸۰۰۱۹/ب


دیدگاهتان را بنویسید